Protokół ze spotkania członków Rady Naukowej CMPH, które odbyło się w dniu 09.07.2009 r. w sali 137C w Centrum Dydaktyczno-Naukowym UP we Wrocławiu

Porządek posiedzenia:
1. Przyjęcie porządku posiedzenia
2. Przyjęcie protokółu z poprzedniego posiedzenia
3. Informacja o „Regulaminie Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych” (J. Sobota)
4. Unikatowy kierunek studiów „Inżynieria gospodarki wodnej” (J. Sobota)
5. Informator o branży wodnej we Wrocławiu (S. Staśko)
6. Monografia „Powódź 1997” (S. Bartosiewicz)
7. II Konferencja „Modelowanie procesów hydrologicznych”
8. Sprawy różne

Obecni: według załączonej listy.

Kierownik Centrum Prof. Jerzy Sobota przywitał przybyłych na spotkanie.

Ad.1., Ad.2.
Prof. Jerzy Sobota przedstawił porządek spotkania, który został jednomyślnie przyjęty. Przyjęto też bez zastrzeżeń protokół z poprzedniego zebrania.

Ad.3.
Prof. J. Sobota poinformował, że p. Stanisław Zięba w swoich uwagach do Regulaminu CMPH zaproponował uzupełnienie §4 Regulaminu o pkt. 5 o następującej treści:

5. Posiedzenia Rady Naukowej odbywają się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak jak 2 razy roku.

Poza tym wprowadzono do Regulaminu poprawki interpunkcyjne i redakcyjne.

Postanowienia dotyczące nowego punktu zostały jednogłośnie przyjęte.

Ad.4.
W przedmiotowej sprawie Kierownik
CMPH przekazał głos prof. Andrzejowi Drabińskiemu, który poinformował zebranych, że z inicjatywy CMPH, absolwentów wydziału, RZGW, DZMiUW powstaje unikatowy kierunek studiów inżynieria i gospodarka wodna.


19.XI. br. przedstawiciele trzech Komitetów PAN-u: Kom. Melioracji i Inżynierii Środowiska Rolniczego, Kom. Inżynierii Lądowej i Wodnej i Kom. Gospodarki Wodnej rozważali propozycje standardów nauczania na unikatowym kierunku przedstawione przez prof. Jana Żelazo. W spotkaniu uczestniczył V-ce Minister Środowiska Stanisław Gawłowski.

W dyskusji zastanawiano się, czy nazwa kierunku ma brzmieć:
- inżynieria i gospodarka wodna lub
- inżynieria gospodarki wodnej.

Prof. J. Sobota zwrócił się do zebranych czy ich macierzyste Uczelnie będą chciały partycypować w tworzeniu kierunku, w opracowywaniu standardów nauczania na tym kierunku.
Pani Prof. Barbara Namysłowska-Wilczyńska uważa, że inicjatywa powstania kierunku jest bardzo cenna, ideę popiera, środowisko Jej Wydziału jest zainteresowane stworzeniem kierunku.
Pani Prof. Krystyna Jeżowiecka-Kabsch uzupełniła wypowiedź prof. Namysłowskiej-Wilczyńskiej informacją, że Jej Wydział posiada bardzo duże laboratorium wodne, które mogłoby być do dyspozycji studentów.
Pan Prof. Stanisław Staśko z Instytutu Nauk Geologicznych mógłby prowadzić zajęcia z zakresu hydrologii i hydrogeologii.
Prof. Jerzy Sobota poinformował zebranych, że na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji powstał czteroosobowy zespół, który przewidział dla kierunku 2200 godzin zajęć dydaktycznych w ciągu 6-7 semestrów. Ostatni semestr przewiduje się na praktyki zawodowe, co może być niekorzystne przy prowadzeniu studiów w systemie niestacjonarnym.
Prof. B. Namysłowska-Wilczyńska zadała pytanie, którą nazwę kierunku ostatecznie się zaproponuje.
Prof. J. Sobota to wszystko zależy od tego, kogo mamy wykształcić?
Pan mgr Stefan Bartosiewicz uważa, że powinna być nazwa inżynieria i gospodarka wodna, gdyż wtedy w nazwie będzie nacisk na techniczny aspekt kierunku.
Prof. Leszek Pływaczyk zastanawia się czy nie lepsza będzie nazwa inżynieria gospodarki wodnej.
Prof. Andrzej Drabiński na pytanie czy możliwe są inne nazwy albo rozdzielenie kierunku na dwa o nazwach inżynieria wodna i gospodarka wodna odpowiedział, że takie rozwiązanie jest możliwe, ale w tej chwili niebezpieczne, gdyż Pani Minister Barbara Kudrycka wspiera zaproponowaną nazwę kierunku inżynieria i gospodarka wodna.

Rada Naukowa CMPH poparła nazwę kierunku inżynieria i gospodarka wodna.
Członkowie Rady Naukowej z uczelni partycypujących w Radzie zaproponują minimum programowe kierunku.

Ad. 5.
Prof. Stanisław Staśko poinformował zebranych, że przygotowywany Informator Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych, przesłał do wszystkich członków Rady Naukowej. Dodał także, że uzupełni Informator do dodatkowe informacje, które otrzymał od prof. S. Czabana. Równocześnie czeka na dane uzupełniające z Politechniki, które powinny być dostarczone do 10 stycznia 2010 r. Gotowy Informator znajdzie się na stronie internetowej Centrum.
Prof. Jerzy Sobota zadba o utworzenie strony internetowej, w której oprócz informacji o Uczelniach członkach Centrum będą linki do firm, które partycypują w tworzeniu Centrum. Prócz tego będzie krótka informacja o tych instytucjach.

Ad.6.
Głos zabrał mgr Stefan Bartosiewicz, któremu powierzono redakcję monografii powodzi 1997. Monografii na temat powodzi powstało do tej pory kilka, więc zastanawiał się, czy powinna powstać publikacja i jaką formę mogłaby mieć. Może inny tytuł byłby bardziej odpowiedni (Monografia powodzi 1997-2015).
S. Bartosiewicz ze względów osobistych wolałby nie być redaktorem wydania monografii. Chętnie pomoże w jej tworzeniu udostępni posiadane materiały itp. Zaproponował kilka nazwisk osób, które mogłyby redagować Monografię (W. Czamara,
W. Rędowicz).
W dyskusji na ten temat zabrała głos Pani mgr Joanna Gustowska, która stwierdziła, że do tej pory istnieje syndrom powodzi. W monografii zawarte mogłyby być informacje o tym, co działo się w trakcie powodzi, jak ludzie poświęcali się dla ratowania dobytku.
Prof. J. Sobota dodał, że wrażenia ludzi, które są bardzo cenne powinny znaleźć się w opracowaniu, czy wyciągnięto wnioski z przebiegu powodzi.
Zastanowiono się czy osoby Panów Banacha i Zdybela nie byłyby odpowiednie do kierowania redakcja monografii.
Pan dr Jacek
Gurwin zaproponował tytuł monografii „15 lat po powodzi 1997”. Tytuł został przez zebranych wstępnie zaakceptowany.
Do końca lutego 2010 roku podany będzie tytuł oraz zakres monografii.

Ad.7.
Pani Prof. Barbara Namysłowska-Wilczyńska przedstawiła wstępnie przygotowane zaproszenie na II Ogólnopolską Konferencję Naukową „Modelowanie Procesów Hydrologicznych”. Po dyskusjach uzgodniono termin konferencji na przełom czerwca i lipca 2011 roku. Publikacje mogłyby być w wersji elektronicznej a najlepsze prace opublikowane w czasopismach o wysokiej punktacji.
Pani Joanna Gustowska dodała, że Gospodarka Wodna (4pkt.) wydawana jest także w wersji elektronicznej. Poinformowała także zebranych, że DZMiUW jest organizatorem konferencji w Kotlinie Kłodzkiej w dniach 21-23.IV.2010 r. pt. „Powódź a środowisko – dobre praktyki oddziaływania na środowisko”, skierowanej do władz samorządowych, planistów i urbanistów.

Ad.8.
Pan S. Bartosiewicz zaproponował, żeby informacje o spotkaniach Rady Naukowej CMPH informować redakcję czasopisma Gospodarka Wodna, co zostało zaaprobowane przez zebranych.

Protokółowała: mgr inż. Maria Boczarska



Załącznik:
Lista obecności